Olvasom a Telex-en, hogy „a magyarok fele olyan településen él, ahol a jövedelem nem éri el az országos átlagot”. Zseniális
Egyes statisztikai állítások elsőre meghökkentőek, ám valójában triviális matematikai tények.
A népszámlálás előzetes adatai szerint tavaly október 1-én Magyarországon 9.981.865-en éltek. Ez 2,1 százalékkal kevesebb, mint tíz évvel korábban. Nőtt a természetes fogyás mértéke, valamint a nők és a férfiak aránya közötti különbség az előbbiek javára. Végleges adatok a jövő év elején várhatók, a kérdőívek adatbevitele csak májusban kezdődik.
A tavalyi népszámlálás előzetes adatai szerint tavaly októberben 2,1 százalékkal kevesebben éltek Magyarországon, mint az azt megelőző, 2001. február 1-jei összeírás idején – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) népszámlálásért felelős elnökhelyettese. Németh Zsolt elmondta: az előzetes adatok szerint Magyarországon 9.981.865-en éltek 2011. október 1-jén 0 órakor, a népszámlálás eszmei időpontjában.
A természetes fogyás (a születések és a halálozások különbözete) mértéke növekvő: az 1990-es évtizedben évente átlagosan 33 ezer, 2000 után pedig 35 ezer volt. Az EU-tagállamok közül Magyarországon tart a legrégebb óta, 1981-től a monoton népességcsökkenés. Németh Zsolt megemlítette: a népesség természetes fogyása az elmúlt tíz esztendőben 387 ezer ember volt, ezt némileg ellensúlyozta a nemzetközi vándorlás nyeresége, ami 171 ezer embert tett ki ebben az időszakban. Megjegyezte: ennél azonban valószínűleg sokkal több külföldi él Magyarországon életvitelszerűen. Németh szerint a szűk egy év múlva várható végleges adatok a most közölt előzetes adatokon csak kis mértékben változtathatnak, nagy mértékben bizonyosan nem fognak.
A fővárosból és Pest megyéből álló közép-magyarországi régióban a népesség „figyelemre méltó módon emelkedett”, ezen kívül kizárólag Győr-Moson-Sopron megyében nőtt a lakosság száma, míg a csökkenés Békés megyében a legnagyobb, 9 százalékos. Több nő él Magyarországon, mint férfi az előzetes adatok alapján, a különbség pedig nőtt a két nem között 10 év alatt. Jelenleg valamivel több mint 52 százalék a nők aránya az országban. Németh Zsolt beszélt arról is, hogy a lakásállomány 300 ezer egységgel gyarapodott az utóbbi évtizedben, a növekedés többsége pedig az évtized elején következett be.
Virágh Eszter, a KSH népszámlálási szóvivője kiemelte: az előzetes eredményeket a címjegyzékből rögzített adatokból nyerték, a papír alapú kérdőívek ellenőrzése pedig a napokban fejeződik be. Májusban megkezdődik az adatbevitel, melynek során a papír kérdőívekből rögzítik az adatokat számítógépen, ezekhez adják az internetes adatokat.